Wycieczka do Muzeum Etnograficznego

03.04.2012

Dlaczego w Święta Wielkanocne malujemy pisanki, a nie np. ziemniaki?

- o to śmiało można zapytać każdego pierwszoklasistę, który 29 marca 2012r. uczestniczył w warsztatach organizowanych przez krakowskie Muzeum Etnograficzne. Na to pytanie i wiele innych związanych z tradycją Świąt Wielkanocnych, dzielnie odpowiadała pani prowadząca warsztaty pt. „Tajemnice pisanek”.

Wszyscy z podziwem oglądaliśmy misternie wykonane wydmuszki dostępne na ekspozycji, poznawali różne tradycyjne metody zdobienia pisanek oraz uczyli się rozpoznawać, co symbolizują ludowe motywy powtarzające się na wielu okazach.

Po krótkiej pogadance dzieci obejrzały film, opowiadający o zanikających już tradycyjnych obrzędach związanych z okresem Wielkanocy, po czym pełni pomysłów zabraliśmy się za wykonanie własnej pisanki, nanosząc na nią za pomocą cienkiego pisaka ludowe wzory i motywy.

Wszyscy spisali się na medal, choć nie obyło się bez pisanek z motywem dinozaura, czy smoka…

Po zakończonych warsztatach wybraliśmy się na zwiedzanie pozostałych muzealnych ekspozycji, wśród których znalazły się  tradycyjne bożonarodzeniowe szopki krakowskie, przepiękne bogato zdobione stroje ludowe z różnych regionów Polski, wierne kopie podkrakowskich izb sprzed stu lat oraz to, co dzieciom podobało się najbardziej – sala lekcyjna w której poczuły się jakby odbyły daleką podróż w czasie, proponowali nawet, że chętnie by tu zostali.

Zadowoleni, z pięknymi własnoręcznie wykonanymi pamiątkami wróciliśmy do szkoły.

Kiedy znowu tam pojedziemy? – usłyszałam po powrocie…

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

Zajęcia dodatkowe

Posiadamy w swojej ofercie różnorodne zajęcia dodatkowe.

opisy zajęć dodatkowych