Mleko z klasą

30.09.2012

Uprzejmie informujemy, iż od października nasza szkoła przystąpiła do programu „Mleko z klasą”. W ramach programu uczniom będzie regularnie wydawane mleko w kartonikach o pojemności 250 ml.

Czym jest program "Mleko z klasą"?

"Mleko z klasa" to wspólna inicjatywa polskich producentów mleka oraz firmy Tetra Pak, mająca na celu stworzenie zdrowego nawyku codziennego picia mleka przez dzieci w Polsce. Inicjatywa "Mleko z klasą" jest oparta na programie dopłat unijnych do mleka szkolnego, za który odpowiedzialna jest Agencja Rynku Rolnego, wykracza jednak poza jego ramy pod względem zakresu działań. Zadaniem programu "Mleko z klasą" jest zachęcenie dzieci do picia mleka poprzez zabawę i szereg aktywności edukacyjnych, są to między innymi konkursy dla dzieci oraz szkół, programy edukacyjne oraz działania skierowane do mediów.

Kim są partnerzy programu?

W programie "Mleko z klasą" uczestniczą obecnie SM Mlekpol, OSM Radomsko, OSM Sieradz, OSM Krasnystaw, OSM Łowicz, SM Mlekovita, ZPM MLECZ oraz producent opakowań Tetra Pak.

Kim są beneficjenci i uczestnicy programu?

Beneficjenci programu to dzieci i młodzież uczęszczające regularnie w ciągu roku szkolnego do placówek oświatowych, tj. do przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych (z wyłączeniem szkół wyższych).

Dlaczego partnerzy wspólnie realizują program?

Partnerzy uczestniczący w programie chcą poprzez swoje działania rozwijać przemysł mleczarski w Polsce. Jednakże celem programu nie jest tylko krótkoterminowy wzrost sprzedaży mleka korzystny dla konkretnego producenta, lecz w porozumieniu z ekspertami ds. żywienia zachęcanie młodych Polaków do picia mleka, które na dalszym etapie ich życia powinno stać się zdrowym nawykiem. Od kilku lat obserwujemy spadek konsumpcji mleka w Polsce. Z danych Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że Polacy zaspokajają zaledwie 54-59 % dziennego zapotrzebowania organizmu na wapń. Niepokojąco spada także spożycie innych składników odżywczych - białka oraz witamin z grupy B, których mleko i jego przetwory są znacznym źródłem w codziennym żywieniu człowieka. Niski poziom wapnia i witaminy D w diecie człowieka jest w naszych warunkach klimatycznych jednym z głównych czynników występowania ryzyka osteoporozy.

Dlaczego tak ważne jest, by zachęcać dzieci do picia mleka?

Jak wynika z wieloletnich badań naukowych prowadzonych na całym świecie mleko oraz jego przetwory należą do najbardziej wszechstronnych produktów pod względem wartości odżywczej. Mleko jest niezbędnym składnikiem codziennej diety człowieka, najlepszym i najtańszym źródłem wapnia. Jeśli nie ma przeciwwskazań, takich jak alergia czy brak tolerancji na mleko, spożywanie mleka powinno stać się nieodłączną częścią codziennej diety każdego człowieka.

Ile mleka powinno pić dziecko?

Rada Promocji Zdrowego Żywienia Człowieka przypomina, że w piramidzie zdrowego żywienia oraz w "Złotej Karcie Prawidłowego Żywienia" zaleca się codzienne spożywanie co najmniej 2 pełnych szklanek mleka oraz 1-2 plasterków sera. Zaleca się nie tylko picie mleka na śniadanie, ale także spożywanie go w ciągu dnia, aby zaspokoić pragnienie.

Zajęcia dodatkowe

Posiadamy w swojej ofercie różnorodne zajęcia dodatkowe.

opisy zajęć dodatkowych